Proteinli Gıdalar

Son yıllarda bilhassa gençlerin vücut geliştirme sporuna olan ilgisinden dolayı supplement ve protein hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yaptı diyebiliriz. Geçmişte yalnızca besinler yoluyla alınan protein günümüzde besin takviyeleriyle daha pratik bir şekilde alınıyor. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin kullandığı protein tozları, toz formunda olduğu gibi atıştırmalık olarak gıda formunda da bulunmaktadır.

Proteinin Önemi

Kasları koruyarak yağdan vermek, kasları şekillendirmek ve kas gelişimi için gerekli olan temel madde proteindir. Protein içeren gıdaları çok fazla tüketmiyorsanız vücudunuza aldığınız protein miktarı olması gerekenden düşük çıkacaktır. Kas gelişiminizin devam etmesi için protein alımını arttırmanız gerekir. Bu noktada protein tozları imdada yetişerek rutin beslenme planına takviye olarak kullanılmaktadır.

Protein İçeren Gıda Ürünleri

Proteinli gıda ürünleri, adından anlaşılacağı üzere yüksek miktarda protein içermektedir. Şeker ve yağ oranları düşük olan bu besinler genellikle ara öğün olarak tercih edilmektedir. Bu proteinli atıştırmalıklar vücut için gerekli olan amino asit miktarını sabit seviyede tutmaktadır. Kas geliştirmeyle ilgilenen veya düzenli spor yapan kişiler için ideal ara öğünlerdir. Protein miktarı yüksek olduğu için ana öğüne kadar tok kalmaya yardımcı olur. Bu gıdaların başka bir önemli özelliği ise az işlem görmüş tam gıdalardan üretilmeleridir.

Proteinli Gıda Çeşitleri

Birçok farklı formda karşımıza çıkan proteinli gıdalar arasında en çok tüketilenleri yer fıstığı ezmesi, kuru et, protein bar ve proteinli içeceklerdir. Yer fıstığı ezmesi farklı alternatifler ile bulunmakta olup protein açısından oldukça zengindir. Ayrıca bu gıdanın kalori ve yağ oranı da yüksektir. Ancak kalp için faydalı olan tekli doymamış yağ içerdiği için sağlıklıdır. Proteinin yanı sıra magnezyum, E vitamini ve bakır içermektedir. Protein barlar ise amino asit alımını hızlandırır. Kuru et, yağ oranı az olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra proteinli ekmek ile normal öğünlerinizi çıkarabilirsiniz. Ara öğün olarak proteinli krakerleri tüketebilirsiniz. Aynı şekilde diğer proteinli gıdalarda günlük açlık krizlerini atlatmanıza ve bol miktarda protein almanıza yardımcı olmaktadır. Bu gıdaların en önemli özelliği ise normal atıştırmalıklara göre daha az yağ içermesidir.

Göster:
Sırala:
Loading...