Protein İçecekleri (Hazır)

Protein içecekleri; yağ yakıcı özelliğe sahip olan sıvı formdaki Karnitin ürünleridir. İçecek formundaki bu ürünler gerek işlevselliği gerekse tat açısından daha lezzetli olması nedeniyle tercih edilmektedir. Enerji arttırıcı özelliğe sahip bu ürünler Karnitin haricinde Taurine gibi besinleri de içermektedir. Yaygın olarak antrenman öncesi veya antrenman sırasında tüketilmektedir. Sporla uğraşan herkesin tüketebileceği ürünler olup yüksek seviyede protein içermektedir. Protein tozları, adından anlaşılacağı gibi toz formda bulunurken, protein içecekleri ise sıvı formdadır. Herhangi bir sıvıyla karıştırmayı gerektirmediği için daha pratik kullanım imkanı sağlar.

Protein İçeceklerinin Yararları

Gerek kas geliştirmeye çalışan gerekse diğer spor dallarıyla ilgilenen kişiler için protein kritik önem taşımaktadır. Vücuda yeterli miktarda protein alınmadığında vücut olumsuz yönde etkilenecektir. Bu durumda kişilerin antrenman sırasında performansları düşecektir. Sıvı olarak protein almak pekçok yönden avantajlıdır. Öncelikle içime hazır bulunmaları kullanım açısından kolaylık sağlar. Karışım hazırlamakla uğraşılarak zaman kaybedilmez. Spor salonuna rahatlıkla götürülebilen bu içecekler, antrenman sonrası hemen tüketilebilir. Yüksek protein desteği sayesinde kas hasarını önlemektedir. Çok çabuk emildiği için yoğun çalışma yapılan günlerde kasları onarmak adına idealdir.

Protein İçecekleri Kullanımı

Yalnızca sporcular için olmayan protein içecekler, günlük protein ihtiyacını karşılamak için de içilebilir. Bireyler kilo alma veya verme süreçlerinde diyetleriyle beraber bu içecekleri kullanabilirler. Beslenme yoluyla eksik alınan proteini tamamlayıcı nitelikte takviyelerdir. Günlük olarak tükettiğiniz protein miktarına göre ne kadar tüketmeniz gerektiği değişmektedir. Örneğin hayvansal gıdaları kısıtlı tüketmeniz gerekiyorsa veyahut sık tüketme imkanınız yoksa günlük protein kotanızı doldurmanız zorlaşabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda protein içecekleri ile daha az kalori alarak günlük protein gereksiniminizi karşılamanız mümkündür.

Yetişkin bireyler için genellikle günlük kilo başına 0.8 gram protein almaları önerilir. Bu miktar sıradan insanlar için geçerli olup sporcular için durum farklıdır. Ağırlık çalışanların daha fazla almaları gerekir. Vücut geliştirenler için bu rakam kilo başına 2-3 gram arasındadır. Örnek vermek gerekirse 90 kilo bir kişi için alması gereken protein miktarı 180-250 gram arasındadır. Bu rakamlar kişilerin fiziksel özelliklerine göre değişmektedir.

Göster:
Sırala:
Loading...