Kompleks Kreatinler

Sporcular için beslenme en önemli şeylerden birisidir. Beslenmenin yanı sıra alınan takviye destekleri ile antrenman sırasında amaçlanan hedefe daha hızlı bir şekilde ulaşılır. Doğal takviyeler olarak bilinen grubun içerisinde en fazla rağbet görenlerden birisi ise Kreatin'dir. Kreatin takviyelerinin kullanımı çok eskiye dayanmakta olup ilk olarak 1926 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Kreatinin sporcular üzerindeki performans, dayanıklılık, yorgunluk gibi etkileri incelenerek çeşitli araştırmalar yapılarak bu takviyeler geliştirilmiştir.

 

Kreatin Nedir ?

Normal bireylerde günlük kreatin ihtiyacı yaklaşık olarak 1 gram kadardır. Bunu normal beslenme yoluyla sağlamak için yaklaşık 4.5 kilo çiğ et tüketilmesi gerekmektedir. Bu miktarda günlük çiğ et tüketmek mümkün olmayacağı için kreatin takviyeleri kullanılmaktadır. Kullanılacak olan kreatin miktarı kişilere göre farklı olmaktadır. Ancak ilk hafta kilo başına 300 mg alınmalıdır. Bu ilk evreden sonra ise kilo başına 100 mg alınmalıdır.

 

Kompleks Kreatin Kullanımı

Kreatin takviyelerinin bütünleşik olarak bulunduğu takviyeler, kompleks kreatinlerdir. Vücut geliştirme ve sporla ilgilenenler için kreatin, kritik önem taşıyan besin takviyelerinden birisidir. Özellikle yüksek yoğunluklu antrenmanlar ile uğraşan kişilerde kaslar fosfajen sistemini kullanmaktadır. Bu sistem için gerekli olan enerji kreatinde bulunmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan kreatin fosfat depolarını arttırmak için kreatin takviyeleri kullanılmaktadır.

 

Kreatin takviyeleri ilk hafta fazla doz alınarak yükleme yapılarak kullanılır. Ancak bunu yapmak şart değildir. 1 ay geçtikten sonra yükleme yapmasanızda aynı seviyeye gelmektesiniz. Antrenman yapılan günlerde spor sonrası kullanılması uygundur. Yapılan araştırmalar spor sonrası alınan kreatinin daha etkili sonuç verdiğini ortaya koymuştur. Antrenman yapmadığınız günlerde ise herhangi bir zaman aralığında alabilirsiniz. Her gün 5 gram kreatin almak yeterlidir. Bu takviye ile sporcuların kas gücü ve hacminde artış yaşanmaktadır. Bununla beraber antrenman sonrası yaşanan toparlanma süresini azaltmaktadır. Ayrıca beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Üzerinde en fazla araştırma yapılan takviyeler arasında yer alan kreatin, vücut geliştirenler için en önemli supplementlerden birisi olarak yıllardır kullanılagelmektedir. Kompleks kreatin ürünlerinin diğer ürünlere göre emilim hızı yüksektir. Özellikle uzun süreli enerji artışları için ideal bir takviyedir.

Göster:
Sırala:
Loading...