Kreatin

Kreatin Nedir?

Kreatin sıçrama, vurma gibi hız ve güç gerektirecek durumlarda vücudun ihtiyacı olan ATP enerjisidir. ATP üretimini en kısa sürede en üste taşımaya yarayan bir kimyasaldır. Tüketildikten sonra ki etkileri, bir tenis oyuncusunun son setlik ve hızda topa vurmasıyla eş değer bir kuvvet sağlaması şeklinde görülür. Kaslar tarafından depo edilir ve istenildiğinde güç olarak ortaya çıkar.

 

Kreatin Ne İşe Yarar?

 

Kasların daha iyi ve hızlı çalışması için günlük diyetiniz gereği 1 gram kreatin yeterlidir. Bu gerekliliği normal yollardan karşılamak gerekseydi 4,5 kg çiğ et yemeniz gerekirdi. Fakat bu durum gelişen dünya düzeninde, hareketsizlik, farklı yeme alışkanlıkları, değişen insan kimyası ile bu dönemde mümkün değildir. Bu aşamada ekstra enerji veren ve tüm kaslarımızın en iyi durumda çalışmasını sağlayan kreatin devreye giriyor.

 

Kreatin Nasıl Kullanılır?

 

Genellikle tablet şeklinde satılır. Kreatin alımı sırasında gündelik alım ve dengeleme evresi gibi vücuda bir eşitlik sağlanması gereken zamanlar vardır.  Dönemsel aralar verilmesi, vücudun yorulmasını ve kimyasalın tam olarak vücuda alışkanlık göstermesi ve kendini nötr etmesi durumlarını ortadan kaldırır.

 

Kreatin Gerçekten İşe Yarıyor mu?

 

Bu konuda bir çok farklı araştırma yapılmış olup bunlardan biri güç, hız gerektiren durumlarda güç artışını %7-10 arası artış, %40 oranında toparlanmayı arttırdığını fakat uzun süreli performans beklenen durumlarda sonucu etkili değildir. Diğer araştırmaya göre kaslara depolanan kreatin vücuttaki suyla diğer moleküllere değdiği için çoğalma durumu vardır ve uzun sürelide sonuç gösterir diyorlar. Bu sebeple ikinci araştırmacılar ‘placebo effect’’ denilen bir nedenden dolayı bu durumun psikolojik olarak sporcunun uzun sürede etki alacağını kendine inandırması yolunda olduğunu savunur.

 

 

Kreatin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Geniş bir araştırma yapılmalı, ürün detayları ve yorumları okuyarak, müşteri görüşlerini dikkate alarak alınması gerekir. Bildiğiniz bir marka varsa başka ürün terci etmemeniz ve yapılan deneylerin sonuçlarını ve yan etkilerini bilinmesi önerilir.  Birkaç sana spor deneyiminden sonra kaslara alımı yapılması daha iyi bir sonuç verir.  İlk alımdan sonra bir hafta sonra dengelem aşamasına geçilmeli ve azaltılmalıdır. Günlük doz aşımı yapılmamalıdır. Doğru kullanımda ATP üretiminin kendiliğinden artması için sonucu elde edilir. Mutlaka doktorunuzun kontrolünde alınmalı ve düzenli olarak testten geçilmelidir


Kreatin (Creatine) ürünleri kaslardaki enerji seviyesini yükselten amino asit grubudur ve sporcuların antreman verimliliklerini arttırmada oldukça etkindir. Genellikle toz formlarda bulunurlar ve arzu edilen sıvı ile tüketilebilirler. 

Kreatin'in bir diğer özelliği ise kaslarda su tutarak kas hücrelerinin genişlemesine yardımcı olmasıdır. Kasta su tutma özelliği sayesinde Kreatin ürünleri hacim artışı kazanmak isteyen sporcuların sıkça kullandığı bir üründür. 

Kreatin kullanımının farklı yöntemleri bulunmaktadır : 

%100 Saf Monohidrat Kreatinler için yükleme dönemi uygulanabilmektedir. Monohidrat olmayan Kreatin ürünlerinde yükleme dönemi uygulanmamaktadır.  

Yükleme dönemi : 1 aylık bir süreçte ilk hafta günde 15-20 gram arası Kreatin tüketilir. Kalan 3 hafta boyunca ise her gün 5-10 gram arası tüketilmelidir. Yükleme dönemini bitirdikten sonra Kreatin kullanımına en az 2 hafta ara verilmelidir. 

Yüklemesiz : Antrenman günlerinde spordan 30 dk önce 1 tatlı kaşığını (5gr) 200ml'lik tercih ettiğiniz bir içecekle karıştırarak tüketiniz. 

Alt Kategoriler

Göster:
Sırala:

Olimp Creatine Powder (Toz) 250 GR

Olimp Creatine Powder Özel Mikronize formülü ile %100 Saf Kreatin Monohidrat 1 Porsiyon da ..

65,00TL

Universal Creatine Powder 300 GR

Universal Creatin Powder’ın Amacı: Spor esnasında performans artışı sağlamak. Hacim ve kas kütles..

79,00TL

Weider Pure Creatine 600 GR

Weider Pure Creatine’in Amacı: Performans ve hacim artışı sağlar. Weider Pure Creatine Nedir? ..

149,00TL