Glutamine

Glutamine Nedir?

Glutamine; esansiyel amino asit grubuna girmektedir. Her ne kadar vücut tarafından üretilen bir aminoasit olsa da dışarıdan alıma ihtiyaç duyulmaktadır. Vücut geliştirenler için en önemli aminoasit takviyelerinden birisidir. Normal şartlarda vücut için yeterli miktarda sentezlenen bu aminoasit, ağırlık çalışmaları veya hastalık gibi durumlarda yeterli seviyede bulunmuyor. Böyle durumlarda glutamine takviyeleriyle kas kaybı önlenmektedir. Bununla beraber kaslarda glikojen depolanmasına katkı sağlamaktadır.

 

Glutamin Kullanımı

Kas gelişimi için vücuda maksimum yeterlilikte nitrojen girmesi gereklidir. Bu nedenle günlük olarak minimum 5 gram glutamin tüketilmelidir. Glutamin takviyeleri için en ideal zaman aralığı antrenman sonrasıdır. Bilhassa ağır antrenman günlerinde tercih edilmesi kas kaybını önlemek için önemlidir. Glutamin kas hasarı onarımının yanı sıra GH olarak adlandırılan büyüme hormonu salgılanmasını da etkilemektedir. Büyüme hormonunu tetiklemesi açısından gece uyumadan önce alınabilir. Böylece uyku sırasında büyüme hormonu salgılanabilir. Glutamine takviyeleri BCAA, whey protein tozu ile beraber alınarak etkisi katlanabilir. Glutamine takviyesinin aşırı miktarda alınması karaciğere zarar verebilir. Bu nedenle günlük olarak 10-15 gramdan fazla miktarda alınmamalıdır. Günlük 2 veya 4 doz alınabilir. Karnozinle beraber alınması önerilir.

 

Glutamin Ne İşe Yarar ?

Bağışıklık sistemini tetikleyen glutamine maddesi hücrelerin yakıtıdır. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir. Yoğun spor yapılan zamanlarda vücut glutamine ihtiyaç duyar. Bu nedenle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler için son derece gereklidir. Vücutta yeterli seviyede glutamin bulunmadığında akyuvarlarda bölünme meydana gelmez. Kas kaybının önlenmesi açısından önemli aminoasitlerden birisidir. Aminoasitlerin en çok ihtiyaç duyulduğu yer kaslardır. Glutamine kaslarda yaşanan protein kaybını önlemektedir. Glutamin ile kas yıkımı önlenir ve azot dengesi sağlanır. Özellikle kaslarda ağır antrenmanlar sonrası yaşanan yırtık gibi hasarlar onarır. Büyüme hormonunu tetikleyen glutamine aynı zamanda yağ yakımına da yardımcı olur. Ayrıca kaslardaki glikojen depoları dolar.

Tüm bunlar göz önüne alındığında hayvansal gıdalarda bulunan glutamine maddesinin takviyelerinin ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır. Fazla miktarda tüketilmesi karaciğerleri zorlayacağından dikkat edilmesi, yoğun fiziksel aktivite sonrası kullanılması önerilir. Glutamine kullanan sporcular halsiz ve yorgun hisssetmezler, daha dinç olurlar.

 

Göster:
Sırala:

Gaspari Glutamine Powder 300 GR

  Gaspari Glutamine Nedir? Gaspari Glutamine toz formda olan bir Glutamin ürünüdür. He..

89,00TL

MHP Glutamine-SR 1000 GR

MHP Glutamine-SR Nedir? MHP Glutamine-SR %100 saf ve serbest formda üretilmiş bir amino asit ür..

229,00TL

MuscleMeds Glutamine Decanate 300 GR

MuscleMeds Glutamine Decanate’in Amacı: Kas kütlesinin artmasına ve kasların toparlanmasına yardı..

119,00TL

Ultimate Glutapure Glutamine Powder 400 GR

Ultimate Glutapure’un Amacı: Kasların toparlanmasına ve kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olmak...

119,00TL

Universal Glutamine Powder 300 Gr

Universal Glutamine’in Amacı: Kasların toplarlanmasına ve vücuttaki Glutamin rezervlerinin hızlı ..

129,00TL

Weider Glutamine 400 Gr

Weider Glutamine’in Amacı: Kas toparlanmasına ve gelişimine destek olur. Gamma Amino Asiti artışı..

249,00TL
Loading...