BCAA

BCAA

BCAA; adı verilen amino asit peynir yapımından kalan suyun içinde bulunmaktadır. Bu amino asit, vücutta hücre gelişiminde rol oynar. Protein içeren besinlerin tüketimiyle amino asitler alınmaktadır. Ancak BCAA, amino asit takviyeleri veya peynir altı suyundan üretilen protein tozlarıyla alınabilir. BCAA'ların en önemli özellikleri anabolik etkileridir. Kaslarda protein sentezine anabolik etki eder. Bu nedenle vücut geliştirenler için en önemli amino asitlerden birisidir.

BCAA Kullanımı

BCAA takviyeleri yaygın olarak tablet, kapsül ve toz formlarında bulunmaktadır. Hangi formu kullandığınız önemli olmaksızın etkileri hemen hemen aynıdır. Tabletler genellikle 500 ila 1000 mg arasındadır. BCAA takviyeleri içeriğinde %50 lösin, %25 isolösin, %25 valin bulunur. Kullanımı kişilerin beslenme planına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak kahvaltıyla beraber, antrenman öncesi ve yatmadan önce 3-5 gram olarak alınmaktadır. Kaslara daha fazla miktarda BCAA girişi sağlamak için ALA takviyeleriyle beraber kullanılması önerilir. Bu takviyeler insülin salımını arttırmaktadır. BCAA ile beraber 300 ila 500 mg arasında kullanılabilir.

 

BCAA Ne İşe Yarar ?

Protein sentez oranı, protein parçalanma oranından yüksek olan sağlıklı bir bireyde kas gelişimi yaşanır. Tam tersi durumda ise kas kaybı yaşanmaktadır. BCAA'lar vücuttaki protein sentez oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda protein parçalanmasını azaltır. BCAA'ların sporculara pekçok yararı bulunmaktadır. Yoğun antrenmanlar sonrası yaşanan kas yorgunluğuna çok iyi gelir. Kaslarda yaşanan amino asit kaybını önleyerek, protein sentezine olumlu katkı sağlar. BCAA'nın en önemli özelliği karaciğer yerine kaslarda metobolize olmasıdır. Bu nedenle kas gelişimi ve onarımı için kritik önem taşır.

Özellikle ağır spor dallarıyla ilgilenen kişilerde kas yıkım sürecini büyük oranda düşürmektedir. Antrenman sonrası alınan BCAA takviyeleri sayesinde kas yıkım süreci yavaşlamaktadır. Doğrudan kana karıştığı için pratik bir çözüm sağlamaktadır. Kas yıkım sürecinin azalması kas artışı ve oluşumu için önem taşır. Bu amino asit genel olarak kas yorgunluğu ve performans için tüketilmektedir. Yaygın olarak öğünlerle beraber alınır. Ayrıca antrenman öncesi ve sonrası alınarak kas inşa sürecine hızlı bir şekilde geçmeyi sağlamaktadır.

Göster:
Sırala:

Weider Premium BCAA Powder 500 GR

Weider Premium BCAA Powder’in Amacı: Kas yıkımını önler ve laktik asit üretimini azaltır. Kas küt..

209,00TL