Arjinin

Arjinin; L-Arginine olarakta adlandırılan bir amino asit türüdür. Vücut geliştirenler tarafından sık kullanılan bu takviye, antrenman öncesi ürünlerin içeriğinde veya tek başına ürün olarak bulunmaktadır. Performans arttırıcı ürünler arasındadır. Kan dolaşımını arttıran arjinin, nitrik oksit seviyelerinin yükselmesine de yardımcı olmaktadır. Arjinin en önemli avantajı herhangi bir uyarıcı etkisi yoktur. Dolayısıyla yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Arjinin Kullanımı

Sporla uğraşsın veya uğraşmasın herkesin arjinine ihtiyacı vardır. Arjinin, vücutta meydana gelen yaralanma gibi durumlarda onarım sürecine destek olur. Türkiye'de bu ürün genellikle antrenman öncesi ürünlerin içerisinde yer alır. Tek başına satılan ürünlerde 3-6 gram gibi bir doz alınması yeterli olmaktadır. Düzenli olarak spor yapan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendiren arjinin maddesi, sporcuları çeşitli hastalıklardan korur. Tansiyon, kolesterol gibi yan etkileri olan steroidleri azaltan sporcular için arjinin destek sağlamaktadır. Arjinin tansiyonu düşürerek damar tıkanıklığı riskini azaltır ve büyüme hormonu seviyesini arttırır. Arjinin kullanımında doktor gözetimi bulunmalıdır. Özellikle kalp rahatsızlığı olanların doktorlarına danışmaları önerilir. Amino asit ürünlerinin tamamında olduğu gibi arjininde yüksek dozda alınması halinde ishal, hazımsızlık, bulantı, başağrısı gibi yan etkilere neden olmaktadır. Bu yüzden vücudun ihtiyacından fazla alınmamalıdır. Ayrıca diğer supplementlerin içeriğinde bulunduğu için dikkatli kullanılması önemlidir.

Tok karnına tüketilmesi önerilen arjinin, sporculara nitrik oksit artışına bağlı olarak enerji verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Arjinin Yararı

Vücutta hayati öneme sahip olan pekçok fizyolojik sürece katkı sağlayan arjinin, büyüme hormonu seviyesini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca damar genişlemesi sağlayan nitrik oksit üretimini arttırır. Bu nedenle sporcuların sık yaşadığı göğüs krampları, tansiyon gibi sorunlara yardımcı olur. Arjinin takviyeleri ile kötü kolesterol uzaklaştırılır, yağ yakımı hızlanır, büyüme hormonu salgılanır. Zehirli atıkları atarak vücudun tuz seviyesini yükseltir. Vücut geliştirmeyle ilgilenenler için kas büyümesine yardımcı olur. En bilinen özelliği nitrojen tutma özelliğidir. Beslenme yoluyla bu maddeyi almak için fındık, badem gibi kuruyemişler tüketilebilir. Bunun yanı sıra çikolata ve kuru üzümdede bulunmaktadır. Arjinin yarı esansiyel bir amino asit olup vücut tarafından da bir miktar üretilir.

Göster:
Sırala:

Big Joy Argimax 120 Kapsül

Big Joy Argimax nedir?İçeriğinde arjinin amino asidi dışında birçok etken maddenin bulunduğu özel bi..

89,00TL
Loading...