Amino Asitler

Amino asit; insan vücudunun protein üretim sürecinin temel taşını oluşturmaktadır. Proteinler birbirlerine peptitler ile bağlanan amino asitlerden meydana gelmektedir. Amino asitler esansiyel ve esansiyel olmayan olarak ikiye ayrılmaktadır. Kas dokusunun gelişimi için esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler büyük önem taşır.

Amino Asit Takviyesi Neden Gerekli ?

Farklı türleri bulunan amino asitlerin bazıları vücut tarafından üretilmemektedir. Bu tür amino asitleri dışarıdan beslenme yoluyla almak gerekiyor. Protein sentezi için gerekli olan esansiyel  amino asitler dışarıdan mutlaka alınmalıdır.

Amino Asit Takviyelerinin Çeşitleri

Düzenli olarak spor yapanlar, vücut geliştirenler ve diyet uygulayanlar için amino asit ürünleri destekleyicidir. Özellikle kas yorgunluğu için iyi gelmektedir. Protein tozundan daha kısa sürede emilir ve sindirimi kolaydır. Bu nedenle kas gelişimi, yorgunluğu için son derece etkilidir. Amino asit ürünleri 3 farklı formda üretilmektedir. Bunlar tablet, toz ve sıvı olarak adlandırılmaktadır. Bu ürünler antrenman öncesi veya sonrası kullanılabilir.

Tablet Formdaki Amino Asitler; Bu ürünler yaklaşık olarak 15 dakikada kana karışmaktadır. Dezavantajları ise tablet şeklinde olduğu için yutulmaları zor olabilmektedir. Ilık suyla beraber tüketildiğinde daha kısa sürede kana karışmaktadır. Fiyat olarak diğer ürünlere göre daha makuldür.  Bu amino asit formunun belirgin bir tadı olmaması rağbet görmesinde etkili olmaktadır.

Toz Formdaki Amino Asitler; Bu ürün toz formunda olduğu için suyla karıştırılarak içilir. Belirgin bir tatları vardır. Tadının güzel olmaması dezavantaj teşkil etmektedir. Tablet forma göre tüketimi daha zordur.

Sıvı Formdaki Amino Asitler; Bu ürün saf amino asit içerdiği için yüksek besin değerine sahiptir. Kana çok hızlı karışan bu ürün, direk kaslara etki etmektedir. Daha kolay içilmesi adına farklı aroma alternatifleri bulunmaktadır. Fiyat olarak ise en pahalı ürün grubundadır.

Kullanım zamanı kişiye göre değişim göstermektedir. Yoğun antrenman yapılan dönemlerde spor sırasında veya sonrasında alınabilir. Bu şekilde kas kaybını engellemeye büyük oranda yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta amino asit tüketiminden sonra aç bir şekilde spor yapmamaktır. Hassas kişilerde rahatsızlığa neden olabilir.

Alt Kategoriler

Göster:
Sırala: